Çağdaş Yaşam Çağdaş Sanatla El Ele Projesi

ÇAĞDAŞ YAŞAM ÇAĞDAŞ SANATLA ELELE

Çağdaş eğitim yoluyla çağdaş bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak için İlköğretim Okullarında ve liselerde öncelikli olarak müzik, ikincil olarak ise diğer sanat derslerinin (resim, tiyatro, seramik vb.) uygulanmasında yaşanan; enstrüman/malzeme eksiklerini gidermek ve gönüllü öğretmen ve eğitici sağlayarak destek vermek , yetenekli sanat öğrencilerinin eğitimine katkıda bulunmak amacı ile geliştirilen bir sanata destek projesidir. Proje kapsamında çeşitli sanat etkinlikleri düzenlenerek toplumda sanata duyarlılığın gelişmesine katkıda bulunulmakta, elde edilen gelir ile de talep eden okullara müzik aletleri alınmaktadır. Pandemi kaynaklı yüz yüze etkinliklerin etkilenmesi sebebiyle 2022 yılının sonu itibariyle 29 adet okul, ÇYDD Şubesi ve Çağdaş Etkinlik Merkezi’ne enstrüman desteği verilmiştir. Proje kapsamının zaman içinde ana odak olan müzikten genişletilmesi, karikatür ve fotoğrafçılık gibi diğer sanat dallarına ait çalışmalar yapılması hedeflenmektedir.

MÜZİK ÖĞRENCİLERİ TÇYDV gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki lisans, lisansüstü veya özel master class eğitimleri için desteğe ihtiyaç duyan sınırlı sayıda öğrencilere destek vermektedir.

ÇAĞDAŞ YAŞAM GENÇLİK ORKESTRASI Proje kapsamındaki en son çalışmamız Ülkemizin değerli sanatçıları ve saygın akademisyenlerinin oluşturduğu seçici kurul tarafından belirlenen özel yetenekli konservatuvar öğrencisi ve mezunu gençlerimizin gönüllü, özverili katkıda bulunduğu bir topluluğu hedeflediğimiz Çağdaş Yaşam Gençlik Orkestrası’dır. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız 2023 yılında anlamlı konserler vermek için yola çıktığımız orkestramızı oluşturmak için Yüksek Danışma Kurulu’nu oluşturan hocalarımız (alfabetik sırayla); Prof. Ayla Uludere, Prof. Cihat Aşkın, Prof. Çiğdem İyicil, Dilbağ Tokay, Gülsin Onay, Oğuzhan Kavruk, Prof. Rengim Gökmen ve Turgay Erdener destek vermektedir. Yürütme Kurulu’n da ise ÇYGO’nun oluşmasını hayal ederek konuyla ilgili çalışmaları başlatan gönüllümüz Sebahattin Şensoy’un yanı sıra destekçilerimiz ve projenin sorunsuz yürümesi için çalışan (alfabetik sırayla); Dilek Baran, Hüseyin Irmak, Serkan Tığlıoğlu bulunmaktadır. Gençlik orkestramız, değerli hocalarımızın da desteğiyle adına ve amacına uygun olarak genç şefimiz Deniz Nizam Şensoy tarafından yönetilecektir.

SESİN ÖYKÜSÜ Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı ve Çağdaş Yasamı Destekleme Derneği ile birlikte sanatın çeşitli dallarında destek alan bursiyerlerimizle diğer bursiyerlerimizi bir araya getirmek, onlara hem ilgilendikleri hem de diğer sanat dallarını tanıtmak, kısacası onları sanatla buluşturmak üzere Sanatta Yolculuk Projesi başlatılmıştır. Sanatta Yolculuk; Sesin Öyküsü ile başlamıştır. Yönlendirici ve müzikolog Burcu Yaşin ile MS Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Dilbağ Tokay’ın danışmanlığında 2021 yılında hayata geçmiştir. Değerli hocalarımıza yurtdışında ve içinde müzik eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz ve mezunlarımız eşlik etmiş ve Ocak-Haziran 2021 tarihleri arasında konuyla ilgilenen yaklaşık 150 ÇYDD bursiyerleriyle aylık online toplantılar düzenlenmiştir.

ÇOBAN YILDIZI Yıllarca çeşitli beste ve müzik çalışmaları, şarkılar ve albümler üreten, yurtiçinde ve yurtdışında sayısız ödüller alan, Türkiye’nin hafif müzik tarihine unutulmayacak izler bırakan Melih Kibar’ın ve Çiğdem Talu’nun anılarını yaşatmak amacıyla Talu Ailesi, Kibar Ailesi ve TÇYDV’nin tarafından Çağdaş Yaşam Melih Kibar ve Çiğdem Talu Fonu oluşturulmuştur. Bu Fon’un kurulmasındaki amaç ülkenin hafif müzik alanında bu kadar yaratıcı ve üretken olmuş iki sanatçısının anılarının yaşatılmasını sağlayacak şekilde müzik alanında özel yetenek sergileyen ve gelecek vadeden gençlerin, eğitimlerine destek olunarak önlerinin açılmasına katkıda bulunmaktır. Fon’un ilk projesi olan “Çoban Yıldızı” bu iki müzik insanının tanışmalarına da neden olan 1975 Eurovizyon Türkiye Elemeleri’nde çok büyük başarı ve sevgi toplayan eserinden ilham alınarak isimlendirilmiştir. Çoban Yıldızı Melih Kibar’ın Türk hafif müzik tarihine damga vurmuş bestesi olmasının yanı sıra “farklı, parlak ve yön gösterici olmak” özellikleri ile de ilk projeye isim olmuştur. Türkiye çapında yeni Melih Kibar’lar ve yeni Çiğdem Talu’lar yetiştirmek üzere yetenekli müzisyen ve söz yazarlarının eğitimini desteklemek amacıyla oluşturulan bu Proje kapsamındaki ilk etkinlik, 25 Eylül 2012 tarihinde Turkcell Kuruçeşme Arena’da, Melih Kibar’ın doğum günü anısına düzenlenen “ İşte Öyle Bir Şey Konseri” oldu. Candan Erçetin, Erol Evgin ve Nükhet Duru’nun yanı sıra Onur Mete, Sibel Gürsoy, Tuba Önal ile Zeynep Alasya’nın sahne aldığı konserin organizasyonunda BKM destek verdi. Konserden elde edilen gelir, Çoban Yıldızı Projesi’ne aktarılırken, değerli sanatçılar da anıldı. Melih Kibar Çiğdem Talu Fonu Çoban Yıldızı Projesi kapsamındaki bursiyerimiz Cem Oslu, Berklee Müzik Film Müziği Besteciliği dalında okumakta. Cem Oslu, okul tarafından açılan tek kişilik kontenjanlı sınavı kazandı ve Elektronik Prodüksiyon ve Dizayn bölümüne de kaydolarak Çift Ana Dal Programı içerisinde eğitimini sürdürmeye hak kazandı. Ekim 2013’te Music Teachers National Association tarafından Massachusetts Eyaletinde gerçekleştirilen Genç Yetenekler Kompozisyon Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü. Aralık 2013’te yine aynı kuruluş tarafından Amerika’nın 7 bölgesinde düzenlenen Genç Yetenekler Kompozisyon Yarışması’nda ise Doğu Bölgesi kapsamında birinci seçildi. Başka bir deyişle, Müzik Öğretmeni Alla Cohen tarafından “dahi” olarak nitelenmekte olan Cem Oslu, bugün itibarıyla Amerika’daki en iyi yedi genç besteciden biri olduğunu belgelemiş oldu. https://www.facebook.com/mersinuluslararasimuzikfestivali/videos/1636380323077987/ http://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/genc-piyanistin-basari-oykusu/ http://www.cemoslu.com/ https://www.youtube.com/watch?v=6EkweAKA3yg

GÖNÜLLERİ DE KAZANIN Akbank Axess Kart ile 'Gönülleri de Kazanın' kampanyası hayata geçirildi. 2009 ve 2010 yıllarında Akbank Axess kart sahipleri ile 6 STK’nın katıldığı projede TÇYDV de yer aldı. Buradan gelen gelir Çağdaş Yaşam Çağdaş Sanatla Elele Projesi kapsamında değerlendirildi

USTA SANATÇILAR ÇAĞDAŞ YAŞAM İÇİN SAHNEDE Başarılı çalışmalarıyla popüler batı müziğinin ülkemizde tanınarak sevilmesini sağlamış olan Berkant, Bilgen Bengü, Coşkun Demir, Ersan Erdura, Esin Afşar, Metin Ersoy, Selçuk Alagöz ile genç kuşağın önemli temsilcilerinden Yaşar'ın katıldığı konser, Çiğdem Tunç’un sunumuyla 5 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirildi. Konserin İş Kuleleri Oditoryum’da düzenlenmesinde Banu Noyan Event Office Organizasyonu ve İş Bankası'nın desteği alındı.

NOTALAR DİLE GELDİ Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Orkestrası eşliğinde tenor Dr. Zafer Mutlu, Aya İrini Müzesinde 3 Haziran 2008 tarihinde bir konser verdi. Bu konser Kültür Bakanlığı, Bahat Hospital ve Bade Çelik Konstrüksiyon İnşaat San. Tic. Ltd. Şirketi'nin desteği ile gerçekleştirildi.

BİZ SIFIRDAN BAŞLADIK Vakfımız Mütevelli Heyeti Üyesi ve bağışçısı Sayın Gülriz Sururi'nin Marmara Üniversitesi ‘ndeki öğrencilerinden oluşturduğu Konçinalar Kumpanyası’nın ilk oyunu 'Biz Sıfırdan Başladık' müzikali, projemizin ilk etkinliği olarak, Beşiktaş Belediyesi’nin de katkıları ile Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 25.Mart.2008 tarihinde sahnelendi.