Çağdaş Yaşam Çağdaş Sanatla El Ele Projesi

 

 

Çağdaş Yaşam Çağdaş Sanatla El Ele Projesi

Çağdaş eğitim yoluyla çağdaş bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak için ilköğretim okullarında ve liselerde öncelikli olarak müzik ve diğer sanat derslerinin (resim, tiyatro, seramik vb.) uygulanmasında yaşanan; enstrüman/malzeme eksiklerini gidermek ve gönüllü öğretmen /eğitici sağlayarak destek vermek, yetenekli sanat öğrencilerinin eğitimine katkıda bulunmak amacı ile geliştirilen sanata destek projesidir.  Proje kapsamında çeşitli sanat etkinlikleri düzenlenerek toplumda sanata duyarlılığın gelişmesine katkıda bulunulmakta, elde edilen gelir ile de ÇYDD Çağdaş Etkinlik Merkezleri'ne ve/veya talep eden okullara müzik aletleri alınmaktadır.

2019-20 eğitim öğretim yılı itibariyle 29 adet okul, ÇYDD Şubesi ve Çağdaş Etkinlik Merkezi’ne enstrüman desteği verilmiştir.

Proje kapsamı zaman içinde ana odak olan müzikten genişletilmiş, karikatür ve fotoğrafçılık gibi diğer sanat dallarında çalışmalar yapılmıştır.

MÜZİK ÖĞRENCİLERİ

TÇYDV gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki lisans, lisansüstü veya özel master class eğitimleri için desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere destek vermektedir.

ÇOBAN YILDIZI

Yıllarca çeşitli beste ve müzik çalışmaları, şarkılar ve albümler üreten, yurtiçinde ve yurtdışında sayısız ödüller alan, Türkiye’nin hafif müzik tarihine unutulmayacak izler bırakan Melih Kibar’ın ve Çiğdem Talu’nun anılarını yaşatmak amacıyla Talu Ailesi, Kibar Ailesi ve TÇYDV’nin  tarafından  Çağdaş Yaşam Melih Kibar ve Çiğdem Talu Fonu oluşturulmuştur.

 Bu Fon’un kurulmasındaki amaç ülkenin hafif müzik alanında bu kadar yaratıcı ve üretken olmuş iki sanatçısının anılarının yaşatılmasını sağlayacak şekilde müzik alanında özel yetenek sergileyen ve gelecek vadeden gençlerin, eğitimlerine destek olunarak önlerinin açılmasına katkıda bulunmaktır.

Fon’un ilk projesi olan “Çoban Yıldızı” bu iki müzik insanının tanışmalarına da neden olan 1975 Eurovizyon Türkiye Elemeleri’nde çok büyük başarı ve sevgi toplayan eserinden ilham alınarak isimlendirilmiştir. Çoban Yıldızı Melih Kibar’ın Türk hafif müzik tarihine damga vurmuş bestesi olmasının yanı sıra “farklı, parlak ve yön gösterici olmak” özellikleri ile de ilk projeye isim olmuştur.

Türkiye çapında yeni Melih Kibar’lar ve yeni Çiğdem Talu’lar yetiştirmek üzere yetenekli müzisyen ve söz yazarlarının eğitimini desteklemek amacıyla oluşturulan bu Proje kapsamındaki ilk etkinlik, 25 Eylül 2012 tarihinde Turkcell Kuruçeşme Arena’da, Melih Kibar’ın doğum günü anısına düzenlenen “ İşte Öyle Bir Şey Konseri” oldu. Candan Erçetin, Erol Evgin ve Nükhet Duru’nun yanı sıra Onur Mete, Sibel Gürsoy, Tuba Önal ile Zeynep Alasya’nın sahne aldığı konserin organizasyonunda BKM destek verdi. Konserden elde edilen gelir, Çoban Yıldızı Projesi’ne aktarılırken, değerli sanatçılar da anıldı.

Melih Kibar Çiğdem Talu Fonu Çoban Yıldızı Projesi kapsamındaki bursiyerimiz Cem Oslu, Berklee Müzik Film Müziği Besteciliği dalında eğitimini tamamlayan Cem Oslu,, okul tarafından açılan tek kişilik kontenjanlı sınavı kazandı ve Elektronik Prodüksiyon ve Dizayn bölümüne de kaydolarak Çift Ana Dal Programı içerisinde eğitimini sürdürmeye hak kazandı.

Ekim 2013’te Music Teachers National Association tarafından Massachusetts eyaletinde gerçekleştirilen Genç Yetenekler Kompozisyon Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü.  Aralık 2013’te yine aynı kuruluş tarafından Amerika’nın 7 bölgesinde düzenlenen Genç Yetenekler Kompozisyon Yarışması’nda ise Doğu Bölgesi kapsamında birinci seçildi. Interior Night,, 31 Days, Alien’s Sister , film müziklerini de besteleyen Oslu, ayrıca 2017 Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’nda birincilik kazandı. 17 Nisan 2018’de Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nin açtığı "Mersin Kelebeklerine Müzik Arıyor" isimli beste yarışmasında birinci oldu. 10. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda finale kalarak 6 Haziran 2018’de düzenlenen İzmir Müzik Festivali'nde eserini seslendirdi ve ikinci oldu.

Müzik öğretmeni Alla Cohen tarafından “dahi” olarak nitelenmekte olan Cem Oslu, Amerika’daki en iyi yedi genç besteciden biri olduğunu belgelemiştir.

https://www.facebook.com/mersinuluslararasimuzikfestivali/videos/1636380323077987/

http://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/genc-piyanistin-basari-oykusu/

http://www.cemoslu.com/

https://www.youtube.com/watch?v=6EkweAKA3yg

GÖNÜLLERİ DE KAZANIN

Akbank Axess Kart ile 'Gönülleri de Kazanın' kampanyası hayata geçirildi. 2009 ve 2010 yıllarında Akbank Axess kart sahipleri ile 6 sivil toplum kuruluşunun katıldığı projede TÇYDV de yer aldı. Buradan gelen gelir Çağdaş Yaşam Çağdaş Sanatla El ele Projesi kapsamında değerlendirildi.

USTA SANATÇILAR ÇAĞDAŞ YAŞAM İÇİN SAHNEDE

Başarılı çalışmalarıyla popüler batı müziğinin ülkemizde tanınarak sevilmesini sağlamış olan Berkant, Bilgen Bengü, Coşkun Demir, Ersan Erdura, Esin Afşar, Metin Ersoy, Selçuk Alagöz ile genç kuşağın önemli temsilcilerinden Yaşar'ın katıldığı konser, Çiğdem Tunç’un sunumuyla 5 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirildi.  Konserin İş Kuleleri Oditoryum’da düzenlenmesinde Banu Noyan Event Office Organizasyonu ve İş Bankası'nın desteği alındı.

NOTALAR DİLE GELDİ

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Orkestrası eşliğinde tenor Dr. Zafer Mutlu, Aya İrini Müzesinde 3 Haziran 2008 tarihinde bir konser verdi.  Bu konser Kültür Bakanlığı, Bahat Hospital ve Bade Çelik Konstrüksiyon İnşaat San. Tic. Ltd. Şirketi'nin desteği ile gerçekleştirildi.

BİZ SIFIRDAN BAŞLADIK

Vakfımız Mütevelli Heyeti Üyesi ve bağışçısı Sayın Gülriz Sururi'nin Marmara Üniversitesi ‘ndeki öğrencilerinden oluşturduğu Konçinalar Kumpanyası’nın ilk oyunu 'Biz Sıfırdan Başladık' müzikali, projemizin ilk etkinliği olarak, Beşiktaş Belediyesi’nin de katkıları ile Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 25.Mart.2008 tarihinde sahnelendi.